top of page

Dağcıların Mabedi Aladağlar

Aslında bu yazıyı yazmak için epeyce geç kaldım sayılır. Başlıktan da anlaşıldığı gibi bugün sizlere Türkiye de dağcılıkla uğraşan insanların uğrak yeri olan Niğde Aladağlar dan bahsedeceğim. Türkiye Dağcılık Federasyonun burada bir dağcılık eğitim merkezi bulunmakta ve bu merkez Türk dağcılarının en çok ziyaret ettiği noktalardan birisi durumunda. Eğitim merkezinin bahçesinde isterseniz çadırınızı kurup kalabilir veya oda kiralama imkanınız bulunmaktadır. Benim gittiğim tarihte (10-12 Temmuz 2020) herhangi bir yemek servisi bulunmamaktaydı. Yemek ihtiyaçlarınızı yanınızda götürdüklerinizle yapmanız gerekmektedir. Eee buraya geldiyseniz artık dağcılığa adım atmış birisi olmanız gerekmekte, yemek işini kendiniz halledeceksiniz.Sporcusu olduğum Anadolu Dağcılık Kulübü ile gittiğim eğitim faaliyetinde üç gün boyunca burada konaklama şansım oldu. Buraya gelen dağcılar kaya tırmanışı, zirve faaliyetleri gibi dallarda kendilerini geliştirmekteler. Bölgenin en yüksek dağı olan Demirkazık, eğitim merkezinin burada olmasının en büyük popülaritesini sağlamakta. Demirkazık dağından başka Emler, Güzeller gibi başka zirvelerde bulunmakta.


Demirkazık Dağı


Peki ya kaya tırmanışı dersek tabi ki akla gelen yer Cımbar Boğazı. Cımbar Boğazı eğitim merkezine çok yakın olan ve kaya tırmanışı yapmak için uygun rotaları olan bir bölge. Eğitim merkezine yakın olması çok büyük bir avantaj sağlamakta. Yürüyerek on dakika bile sürmeyen bir mesafede bu yüzden neden eğitim merkezinin burada kurulduğunu açıklıyor olmalı.


Cımbar Boğazı

Peki ya geceleri? Geceleri ise ayrı güzelliği olan bir yerde bulacaksınız kendinizi. Neden mi böyle diyorum çünkü dememin sebebi sadece başınızı havaya kaldırmanız yeterli. Sizi yıldızlar karşılayacak. Eğer gittiğinizde hava kötü olursa çok şey kaçırmış olacaksınız. Yere uzanıp gök yüzüne baktığınızda samanyolundan tutunda takım yıldızlarına kadar hepsi gözünüzün önünde olacak.


Yazımın sonuna gelirken buradan Kulübüme, Hocamız Bülent Aksu'ya ve birlikte güzel vakit geçirdiğim arkadaşlarımı da unutmam haksızlık olur.Haydi Kalın Sağlıcakla...

200 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page