top of page

Ukrayna Lviv Seyahatim

İlk Defa Gidenler İçin Bilgiler


İlk öncelikle Lviv'e gitmeden önce bilmeniz gereken bir kaç konudan bahsedeceğim. İlk defa Lviv'e gidiyorsanız sorgu odasına gireceğinizi unutmayın! Mümkünse pasaport ile gidin, yeni TC kimlik kartı ile giderseniz bir form doldurmak ve sorgu odasında uzun zaman geçirmenize sebep olacaktır. Ben, 8 Ocak 2020 tarihinde ilk defa Lviv'e seyahat yaptım ve yanım da daha önce gitmiş olan bir arkadaşım olduğundan biraz şanslıydım. Öncelikle gidiş-dönüş uçak biletlerinizin bir örneği, konaklama yerinizin bilgilerini, ne amaçla geldiğiniz ve üzerinizde konaklayacağınız süre içinde yetecek kadar paranız olması gerekli (Dolar ile gitmenizi tavsiye ederim), evet bunların hepsini size soracaklar.


Hava Alanı ve Sorgu Odası

Lviv havalimanı oldukça ufak ve pasaport kontrolüne ulaşmanız gayet kolay. Tabi ilk defa geldiyseniz, sorgu odasına girmeden pasaport kontrolünden geçemezsiniz. Pasaportunuz yoksa bir form doldurmak zorundasınız, benim pasaportum olduğundan böyle bir form doldurmadım. Sorgu odasına tek tek alınıyorsunuz bu süre zarfında size Ukrayna askerleri eşlik ediyor. Sıranız geldiğinde sizi içeri alıyorlar ve içeride de tahmin edersiniz ki sizi bir asker karşılıyor ve sizi webcam ile kaydediyor. Tek tek size yukarıda bahsettiğim soruları İngilizce olarak soruyor; kaç paran var, nerede kalacaksın, uçak biletlerin gibi gibi. Bu arada içeridekiler Türkçe biliyor ama konuşmuyor.

Bu ilk etaptı sonra sizi arka masadaki askerin yanına yolluyor. Bu askerde benzer sorular soruyor ve on parmağınızın, parmak izini alıyor. Sonunda sorgu odasından kurtuluyorsunuz ve istikamet pasaport kontrol, işleminiz kısa sürüyor artık özgürsünüz.


Ulaşım ve Sim Kart

Hava alanından çıktıktan sonra gideceğiniz yere taksi ile gitmenizi önermem çünkü çok pahallı. Lviv'de, Uber kullanın çok uygun olacaktır. Şöyle bir örnek vereyim, konaklayacağımız yere taksnini verdiği ücret 400 Grivna iken biz Uber ile 80 Grivna ödedik. Bu yüzden Uber uygulamasını telefonunuza indirin derim.

Peki telefon internet konusunu ne yapacaksınız? Bu da kolay Lviv'de Lifecell var bildiğiniz Turkcell'in, Ukrayna versiyonu. İçinde yanlış hatırlamıyorsam 20 GB internet bulunuyordu, ben bir hafta boyunca interneti bitiremedim gayet yeterli yani. Bu arada Lviv'de gittiğiniz her mekanda ücretsiz Wi-Fi bulunuyor.


Rynok Meydanı - Rynok Square

İşte bütün gününüzün geçeceği meşhur Rynok Meydanı. Neden mi böyle dedim çünkü aradığınız her yer burada veya yakınında. Bu yüzden konaklayacağınız yerin Rynok Meydanına yakın olmasına dikkat edin. Konaklama içinde size önerim, Airbnb kullanabilirsiniz.

Evet şehrin kalbi burada atıyor. Peki bu meydanda neler var. En önemlisi döviz bürolarının çoğu bu bölgede ve döviz kurları bürodan büroya farklılık gösterebilmekte haberiniz olsun. Bir adet buz pisti bulunmakta eğer tecrübeniz varsa size çok güzel bir anı olacaktır. Hediyelik eşyalar, yeme-içme, eğlence yerleri, panayır alanları, kahve fabrikası, çikolata fabrikası gibi bir çok yer Rynok Meydanında toplanmış durumda.

Dediğim gibi konaklayacağınız yerin buraya yakın olması son derece önemli, eğer Airbnb üzerinden bir ev kiralayacaksanız, ev sahibine, evin konumunun Rynok Meydanına uzaklığını sormayı unutmayın.
Lviv El Yapımı Çikolata Fabrikası

O zaman ağzımız tatlansın diyelim ve çikolata fabrikasıyla başlayalım. Lviv'e gittiyseniz gerçekten görmeniz gereken mekanların başında geliyor. Buradaki çikolataların gerçekten efsane olduğunu söyleyebilirim hele ki benim gibi pek çikolatayla arası olmayan birisi bunu söylüyorsa dikkate alın. En üst katında kafeterya tarzı bir mekan bulunmakta ve burada oturup tatlara bakabilirsiniz. Eğer burayı ziyaret edecekseniz öğle vakti gitmenizi pek tavsiye etmem. Çok fazla çocuk yoğunluğu oluyor ve inanın içeride adım atmak imkansız hale geliyor. Rynok Meydanına çok yakın olması da ulaşımı kolaylaştırmakta.Eğer gitmeye karar verdiyseniz sütlü çikolata içmeyi unutmayın derim, eşsiz bir tadı var ve kaşıkla yemek zorunda kalacaksınız. İçeride bir çok çeşidi var kaç tane diye sormayın çok fazla. İçeriye girdiğiniz de zaten hangisini alsam diye kara vermekte zorlanacaksınız.


Lviv Opera Binası

Birazda sanat diyelim o zaman. İşte karşınız da muhteşem görüntüsüyle Opera Binası.

Madem opera binasına geldiniz, bir gösteri izlemeden olmaz. Gösterileri ister opera binasının web sitesinden bakıp satın alabilir veya direkt opera binasında ki gişeden satın alabilirsiniz.


Saat Kulesi

Manzaramı arıyorsunuz tam yerindesiniz. Saat kulesi belediye binasında bulunuyor ve 65 metre yüksekliğinde. Saat kulesine çıkmak için dar tahta merdivenlerden çıkmak zorunda kalacaksınız, bunu şimdiden hatırlatayım.

Yukarıya çıktığınız da sizi muhteşem bir manzara karşılayacak fotoğraf çekmeyi unutmayın. Bir diğer konuda kulede çan var, çalacağı zamana denk gelirseniz korkabilirsiniz, benden hatırlatması.


Lviv Arsenal Siah Müzesi

Lviv tarihi bir şehir ve burada tarihi silahları müzede bulabilirsiniz. Eğer silahlara karşı hobiniz var ise tam size göre diyebilir. İçeride bir çok kılıç, kalkan, ateşli silah, hançer görmeniz mümkün. Hemde sadece Ukrayna ile alakalı silahlar değil bir çok ülkeden ve Türk silahlarına göreceksiniz. Rynok Meydanına yaklaşık 5 dakikalık yürüme mesafesinde diyebilirim. Görmeniz gereken mekanların başında geliyor diyebilirim.


İtalyan Avlusu

Rönesans tarzı bir yapıya sahip. Aslına içeriye girdiğiniz sizi boş bir avlu karşılayacak, yani beklentiniz yüksek olmasın. Lviv'de gezdiğim gereksiz bir yer gibi geldi açıkça söylemek gerekirse.


Lviv Ezcane Müzesi

Alın size bir müze daha, 1966 yılında açılmış bir müzeden bahsediyoruz. Şuan halen eczane olarakta faliyete devam ettiğini söylemeliyim.


Kryivka (Dikkat Parola Gerekir)

Gizemli ve kimselerin bilmediği bir yer mi arıyorsunuz, tam yerindesiniz. Burayı normalde arayıp bulamazsınız tabelası falan yok dedik ya gizemli bilinmeyen bir yer. Ama size küçük bir sır Rynok meydanında No: 14. Bir han girişinde sol tarafta kapısı bulunuyor. Kapı kapalı diye geri dönmeyin. Kapı her zaman kapalı ve önünde göreceksiniz içeri girmeyi bekleyenler var

İçerideki masa yoğunluğuna göre, kapı açılıyor ve içeriden silahlı bir dayı çıkıyor ve kaç kişi geldiğinizi soruyor ve uygunluk durumuna göre içeriye alıyor. Ama öyle direkt içeriye giremezsiniz parolayı bilmek zorundasınız. Parolamı ne der gibi olduğunuzu duyar gibiyim. Parolamız Slava Ukraine yani Yaşasın Ukrayna demek. Evet artık içeri girebilirsiniz. Bazen size yanınızda Rus askeri var mı diyede sorabilirler sakın var demeyin. İçeri girdiğinizde silahlı dayı size ufak bir shot bardağında bal likörü verecek, ikramı geri çevirmek olmaz. Ben gittiğimde fotoğrafta gördüğünüz dayı biraz Türkçe de biliyordu ve bizi çok iyi karşıladı. Sonra merdivenler den aşağıya inip sağa dönüyorsunuz ve mekandasınız. Eğer sola dönerseniz çıkışa gidiyorsunuz yani yani girdiğiniz kapıdan çıkmıyorsunuz.

Çıkış tarafında ufak bir bahçe sizi karşılıyor ve burada sizi Transformers karşılıyor adeta.

Bitti mi, bitmedi mekanda bir de uçak savar var. Ama ona ulaşmak için biraz merdiven çıkmak zorundasınız.


Pravda Beer Theatre

Mükemmel bir mekandan bahsediyorum sizlere. Canlı müzik eşliğinde yemek yiyebileceğiniz bir mekan. Çok güzel konsepte sahip bu mekandan çıkmak istemeyeceksiniz. Lviv de misiniz?O zaman buranın önünden geçip içeriye girmemek olmaz.

Gasova Lampa

İlk önce kapıdaki masada oturup Jan Zech dayıyla iki kelam etmeniz gerekecek.

Daha sonra içeriye girip mekanın tadını çıkarabilirsiniz. Mekan iki bölümden oluşmakta sağ tarafa devam ederseniz, sizi tüpler için de içkiler karşılayacak. Koyudan açık renge doğru giden içkilerden istediğinizi içebiliyorsunuz.

Sol taraftan giderseniz restaurant bölümüne çıkıyorsunuz. Bu bölümde yemek yiyebilir, bir şeyler içebilirsiniz. İsterseniz yukarıda bahsettiğim içkilerden de tadabilirsiniz.


Masoch Cafe

Kırbaçlanmak mı istiyorsunuz o zaman buyurun içeriye. İçeride sizi kırbaçlı garsonlar karşılayacağına emin olabilirsiniz. Şaka yapmıyorum ciddiyim. İçeriye girdiğinizde sizi farklı bir konsept karşılıyor.

Bura da dikkat etmeniz gereken, isteyeceğiniz menüye bağlı. Eğer istediğiniz menü konsepte uygunsa kırbaçlanacaksınız demektir.


Mons Pius

Et mi yemek istiyorsunuz, o zaman doğru yerdesiniz. Lviv de bulunan en iyi et restaurantı. Burada et yemeden et yedim demeyin. Yani Lviv'in Nusreti diyebiliriz. Gitmeden önce gündüzden yer ayırtmanızı tavsiye ederim. Boş masa bulmanız zor olabilir.

Sizi girişte koca koca etler karşılıyor.

Menüde her etin gramajı yazmakta ama o gramajlara aldanmayın diyorum. Zaten garson sizi uyaracaktır, masaya gelecek olan etin gramajı en az 600-800 gram arası gelmekte. Söylemem o ki bir parça et ile iki kişi doymakta. Bundan dolayı garsonun uyarısını dikkate alın ve fazla para ödemeyin.


Lviv Kahve Fabrikası

Çikolata fabrikası olur da kahve fabrikası olmaz mı? Tabi ki kahve fabrikası da var. İçeriye girdiğinizde muhteşem bir kahve kokusu alacaksınız. İçeride binbir çeşit kahve var. İsterseniz içeride kahve içebilirsiniz.

İçeriye girdiğinizde sığınak kısmına inerseniz orada sizi ateşli kahve karşılıyor. Ama inmeden önce başınızı varmamanız için size kask verecekler. Diyeceğim o ki geçeceğiniz yerler dar aman başınıza dikkat edin.

Burası sadece kahve ile bitmiyor arka tarafında güzel bir bahçe bulunuyor ve burada canlı müzik dinleyebilir, bir şeyler içebilirsiniz.


Yüksek Kale - The High Castle Park

İşte size bir muhteşem manzarası olan yer daha. Kale olarak geçtiğine bakmayın kaleden iz kalmamış diyebilirim.

Rynok Meydanında yürüyerek ulaşabileceğiniz mesafede diyebilirim. Biz gittiğimizde erken saate yürüyerek kaleye ulaşmıştık. Eğer yürümeyi seven birisiyseniz, gittiğinizde muhakkak bu güzel manzarayı görmenizi isterim. Göreceksiniz ki bütün Lviv ayaklarınızın altında olacak. Gitmişken oranın tadını çıkartın derim ve sakın acele etmeyin. Zirveye yürümesi ve tırmanması zaman alıyor ama gerçekten bu eziyete değiyor. Aşağıya geri indiğinizde bir park göreceksiniz o parkta bir mola verip dinlenmeyi ve muhteşem doğayı seyretmeyi unutmayın.

Kiliseler ve Katedraller

Lviv'de okadar çok kilise ve katedral var ki saymakla bitmez ben diyeyim atmış siz diyin seksen, belkide daha fazla. Her sokak başında bir tanesini bulabilirsiniz. Eğer bir gün yolunuz düşerse bu yazdıklarımı hatırlayacaksınız. Aşağıda bir kaçının fotoğrafını sizlerle paylaşıyor olacağım.

Ve yazımın sonuna geldim. Burada yazıyı yazarken tekrar Lviv'de geçen günlerimi yaşamış oldum. Yurt dışına çıkarsanız muhakkak Lviv'e gitmenizi öneriyorum. Pegasus dan uygun uçak bileti bulabilirsiniz. Bileti yaklaşık iki buçuk ay önce den gidiş-dönüş 450 TL gibi bir fiyata almıştım. Konaklamanızı da yukarıda belirttiğim gibi Airbnb ile yapmanız durumunda çok uygun olacaktır.

Bir haftalık tatil için yanınız da 400-500 dolar bulundurmanız yeterli olacaktır. Hatta paranız bile artacağına eminim. Bir haftalık tatil dedim ama bir hafta Lviv için çok diyebilirim. Gidiş dönüşü de hesaba katarsanız maksimum beş gün yeterli olacaktır. Çünkü gezeceğiniz yerler sınırlı ve ufak bir yerde gezeceksiniz. Neyse benden bu kadar. Unutmadan gitmişken sıcak vişne likörünün tadına bakmayı unutmayın. Nereden bulacağız diye sormayın her köşe başında var.Haydi Kalın Sağlıcakla...

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page